Badania rentgenowskie
Wybierz rodzaj badania RTG które chcesz wykonać
RTG, oczodołu, kanału nerwu wzrokowego
RTG stawu skroniowo-żuchwowego
RTG Wrocław – Na czym polega prześwietlenie?
Badanie diagnostycznym nazywane również pod takimi zwrotami jak zdjęcie rentgenowskie, rentgenogram lub potocznie rentgen w skrócie nazywane RTG. To obrazkowe badanie, którego rezultatem jest obraz dwuwymiarowy. Polega na naświetlaniu wiązką promieni rentgenowskich wybranego rejonu ciała. Promienie wytwarzane są przez lampę rentgenowską przenikają częściowo przez ciało pacjenta, a następnie wpadają na błonę rentgenowską, która jest odpowiednikiem błony fotograficznej czułej na promienie RTG. Tworzy się dzięki temu obraz z tym, że różne tkanki w innym stopniu pochłaniają promienie X (rentgenowskie). Promieniowanie to jest jednym z rodzajów promieniowania elektromagnetycznego i obejmuje zakres długości fali pomiędzy nadfioletem a promieniowaniem gamma.
Promieniowanie rentgenowskie X badało wielu naukowców, ale ostatecznie jego nazwa pochodzi od niemieckiego naukowca Wilhelma Röntgena, który w 1895 roku po raz pierwszy publicznie ogłosił fakt istnienia promieni, proponując nazwę promieniowania X. W 1901 roku za swoje odkrycie w dziedzinie fizyki otrzymał nagrodę Nobla.
Kluczowe znaczenie badania w wielu dziedzinach
Promieniowaniami rentgenowskimi można prześwietlić praktycznie każdą część ciała. Dziś to jedna z podstawowych technik diagnostycznych w wielu specjalizacjach medycznych. W niektórych przypadkach prześwietlenie jest wykonywane jako badanie przesiewowe i rutynowe. Zdjęcia RTG stosuje się np. w badaniu płuc. Standardem jest o w wykrywaniu chorób płuc tj zapalenie płuc, gruźlica, czy nowotwory. Umożliwia to uwidacznianie zmian w ich obrębie. RTG klatki piersiowej pozwala również ocenić położenie serca i jego wielkość. Najczęściej jednak prześwietlenie jest również pierwszym badaniem, na jakie się kieruje przy problemach z układem ruchu urazach lub stanach reumatoidalnych. Zaletą zdjęć rentgenowskich jest bardzo dobre uwidacznianie układu kostnego. Pozwalają one wykluczyć różnego rodzaju złamania, zwyrodnienia i przemieszczenia kości. RTG jamy brzusznej – zdjęcie poglądowe pozwala znaleźć patologiczne zmiany i podpowiedzieć kierunek dalszej diagnostyki w przypadku bóli brzucha niewiadomego pochodzenia. Zdjęcia rentgenowskie wykorzystywane są także w diagnostyce stomatologicznej, ortodontycznej, chirurgii szczękowo twarzowej i wielu innych.
Jak przebiega badanie RTG?
Badanie RTG jest bezbolesne i krótkie, z reguły nie wymaga specjalnego przygotowania (wyjątkiem są prześwietlenia jamy brzusznej, kręgosłupa lędźwiowego, urograficzne)
Po wejściu do gabinetu RTG, Pacjent jest proszony o przyjęcie odpowiedniej pozycji i odsłonięcie fragmentu ciała, któremu ma być robione zdjęcie. Następnie personel wykonujący badanie wychodzi do innego pomieszczenia skąd obsługuje aparaturę.
Pacjent może być poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu, w przypadku badań klatki piersiowej.
Czy zdjęcia RTG są szkodliwe dla naszego zdrowia?
Promienie rentgenowskie nie są obojętne dla naszego zdrowia i wykonujemy je tylko w przypadku koniecznym – nie za często. Jednostką napromieniowania naszego organizmy jest siwert (Sv). Najczęściej dawka przyjęta po pojedynczym badaniu to tysięczne części siwerta, czyli ilość bardzo mała. Duże dawki powodują ryzyko uszkodzenia DNA i przyczyniają się do powstawania nowotworów. Dopuszczalne dawki są bardzo różne w zależności od organizacji więc zdania a ten temat są mocno podzielone. Zatem musimy pamiętać, żeby nie naświetlać się bez niezbędnej konieczności. Przy wykonywaniu zdjęcia rentgenowskiego osoba wykonująca badanie powinna należy zasłonić miednicę specjalnym ołowianym fartuchem ochronnym, w celu ochrony narządów rozrodczych. Bezwzględnym przeciwwskazane jest wykonywanie RTG u kobiet w ciąży, z względu na bezpieczeństwo płodu i ochrony go przed promieniami X.
Ważna informacja!