KOLONOSKOPIA BEZ STRESU

Pracownia Endoskopowa Centrum Medyczne Medix

Niezbędne dokumenty do pobrania znajdziesz na dole strony (wydrukuj i wypełnij)

Zapraszamy do wykonania badania kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym pod nadzorem specjalisty anestezjologa. Cena 950,00 zł!

Kolonoskopia  jest badaniem, polegającym na oglądaniu wnętrza jelita grubego za pomocą wprowadzonego przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą, który przekazuje obraz do komputera. Do tego celu służy giętki aparat o średnicy 10 mm zwany kolonoskopem.

Poprzez aparat podaje się powietrze, aby dzięki rozdęciu jelita uwidocznić jego ścianę i prawidłowo ocenić stan błony śluzowej. W trakcie badania, jeżeli jest taka potrzeba, pobiera się wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego, czyli oceny tkanek pod mikroskopem. W czasie badania można również wykonać proste zabiegi endoskopowe np. usunięcia polipów.

Chcemy w tym miejscu z całą mocą podkreślić, że kolonoskopia jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego diagnozowania nowotworów przewodu pokarmowego.

 

Kolonoskopia w Centrum Medycznym Medix

Badania wykonywane w naszej pracowni endoskopowej zapewniają pacjentom komfort, zachowanie intymności oraz pełne bezpieczeństwo. Aby maksymalnie zmniejszyć dyskomfort wynikający ze specyfiki badania, wykonujemy je w znieczuleniu ogólnym, tzw. sedacji. Cały zabieg odbywa się to pod nadzorem lekarza specjalisty anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej.

Sedacja to tak naprawdę nic innego, jak uspokojenie, które osiąga się za pomocą podania wyspecjalizowanych środków farmakologicznych. Uspokojenie to następuje z częściowym wyłączeniem świadomości. Przez sedację obniża się aktywność ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu zmniejsza się napięcie organizmu i odczuwalny niepokój, a pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Całe badanie wykonywane jest przez wysoko wykwalifikowany personel medyczny (dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki) z pełnym zabezpieczeniem w najlepszej jakości sprzęt medyczny.

Każdy pacjent przed planowanym badaniem lub zabiegiem jest informowany o jego rodzaju i możliwych powikłaniach.

Badanie trwa od 20 do 40 minut. Opis badania dostępny jest od razu po jego wykonaniu. W wypadku, gdy pobierano materiał do badania histopatologicznego, wynik badania gotowy jest po 3 tygodniach.

 

Ważne informacje

  • Na kolonoskopię należy zgłosić się 30 min przed planowaną godziną badania wraz z pełnoletnią osobą towarzyszącą.
  • 24 godziny po badaniu nie wolno prowadzić samochodu.
  • Po wykonaniu badania pacjent przebywa pod obserwacją około 2-3 godziny, po czym pod opieką osoby pełnoletniej może udać się do domu (obowiązuje 24-godzinny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz kilkugodzinny odpoczynek).
  • Pacjenci z rozpoznanymi chorobami przewlekłymi (choroby układu krążenia, cukrzyca lub inne), stosujący leki (leki wpływające na krzepliwość krwi), proszeni są o poinformowanie o tym podczas rejestracji na badanie.
  • W przypadku pojawienia się po badaniu silnych dolegliwości bólowych jamy brzusznej, gorączki, krwawienia lub innych niepokojących pacjenta objawów prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją.

 

Przygotowanie do badania z preparatem wskazanym przez lekarza

Preparat wskazany przez lekarza kierującego (dostępny w każdej aptece na receptę)

Przygotowanie, dawkowanie  zgodnie z ulotką dołączoną do preparatu !!!

 

Dieta przed badaniem

Do badania kolonoskopii całe jelito powinno być prawidłowo oczyszczone, aby tak było, należy zastosować odpowiednią dietę:

 

  • 2 dni przed badaniem

Nie jedz żadnych warzyw i owoców, a zwłaszcza winogron, pomidorów, fig, kiwi, orzechów, migdałów, jabłek. Nie spożywaj pieczywa z ziarnami, sałatek, mięsa i ryb z sosami, kiełbasy, mleka, tłuszczów, kawy i gazowanych napojów. Możesz jeść: ryż, makaron, bulion, chleb, gotowane mięso i ryby. Możesz pić: przecedzone soki, herbata, niegazowane napoje.

 

  • 1 dzień przed badaniem dieta płynna:

śniadanie powinno być lekkostrawne np. bułka lub kromka chleba z masłem, z serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny, dowolna ilość wody, herbaty, klarownego soku.

  • Ok. godz. 13.00-15.00 można zjeść zupę typu krem lub przecedzony bulion.
  • Od godz. 15.00 nie wolno już jeść żadnych posiłków. Można pić klarowne płyny: wodę, herbatę, sok i ssać landrynki.

 

  • W dniu badania: 

Nie można jeść żadnych posiłków.

 

Jeśli badanie kolonoskopii jest w godzinach porannych (8:00-15:00), w dniu badania proszę nic nie jeść i nie pić.

Jeśli badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych (15:00-20:00), w dniu badania rano można pić, jednak ostatni płyn może być wypity nie później niż 7-8 godzin przed zaplanowanym terminem badania – czyli do godziny 9:00 rano w dniu badania.

Proszę zabrać ze sobą całą swoją dokumentację medyczną obejmującą: wyniki wcześniej przeprowadzonych badań, wypisy z hospitalizacji, wyniki konsultacji lekarskich, dokument potwierdzający grupę krwi.

 

Ankieta do pobrania

W dniu badania prosimy o przyjście z wypełnioną ankietą do rejestracji w Centrum Medycznym Medix!!!!

Ankieta anestezjologiczna

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00

oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 – 10