Gastroskopia (gastrofiberoskopia) to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego obejmujące przełyk, żołądek i dwunastnicę. Polega na wprowadzeniu przez usta do przewodu pokarmowego giętkiego endoskopu zakończonego miniaturową kamerą i źródłem światła.

Badanie to umożliwia zidentyfikowanie i zlokalizowanie wszystkich nieprawidłowości błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz pobranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego, a także wykonanie szybkiego testu na obecność zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Celem badania jest obejrzenie powierzchni błony śluzowej oraz ocena kształtu i czynności ruchowej przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.

Gastroskopię wykonuje się jako podstawowe badanie przy diagnostyce, podejrzeniu oraz powikłaniach choroby wrzodowej. Badanie to pozwala ponadto stwierdzić obecność polipów lub guzów w badanym odcinku przewodu pokarmowego, jak również zmian naczyniowych oraz miejsc czynnego czy niedawno przebytego krwawienia.

Nadto gastroskopia umożliwia usunięcie polipów, służy do hamowania krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz do leczenia pozapalnych zwężeń przełyku.

O przebiegu leczenia decyduje lekarz gastrolog lub chirurg.

 

 Gastroskopia – Przygotowanie do badania

Przez co najmniej 6 godzin przed wykonaniem gastroskopii należy pozostawać na czczo. Należy powstrzymać się zarówno od spożywania pokarmów, jak i płynów. Jeśli zaś badanie wykonywane jest rano, wówczas ostatni posiłek należy spożyć poprzedniego dnia wieczorem i w dniu badania nic nie jeść i nic nie pić. Wyjątek od tej reguły stanowią leki przyjmowane na stałe, które należy przyjąć tak jak zwykle, popijając 1–2 łykami wody. Uwaga: zalecenie to nie dotyczy leków takich jak Acard, Polocard.

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00

oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 – 10