Wybierz rodzaj badania RTG które chcesz wykonać

RTG czaszki

RTG jamy  brzusznej

RTG klatki  piersiowej

RTG kości kończyny dolnej

RTG kości kończyny górnej

RTG kości krzyżowej

RTG kości nosowej

RTG kości ogonowej

RTG kręgosłupa

RTG łopatki

RTG łuku jarzmowego

RTG miednicy

RTG mostka

RTG obojczyka

RTG, oczodołu, kanału nerwu wzrokowego

RTG stawu biodrowego

RTG stawu kolanowego

RTG stawu krzyżowo-biodrowego

RTG stawu łokciowego

RTG stawu ramiennego

RTG stawu skokowego

RTG stawu skroniowo-żuchwowego

RTG ucha

RTG urografia

RTG zatok

RTG żeber

RTG żuchwy

RTG Wrocław – Na czym polega prześwietlenie?

Badanie diagnostycznym nazywane również pod takimi zwrotami jak zdjęcie rentgenowskie, rentgenogram lub potocznie rentgen w skrócie nazywane RTG.  To obrazkowe badanie, którego rezultatem  jest obraz dwuwymiarowy. Polega na naświetlaniu wiązką promieni rentgenowskich wybranego rejonu ciała. Promienie wytwarzane są przez lampę rentgenowską przenikają  częściowo przez ciało pacjenta, a następnie wpadają na błonę rentgenowską, która jest odpowiednikiem błony fotograficznej czułej na promienie RTG. Tworzy się dzięki temu obraz z tym, że różne tkanki w innym stopniu pochłaniają promienie X (rentgenowskie). Promieniowanie to jest jednym z rodzajów promieniowania elektromagnetycznego i obejmuje zakres długości fali pomiędzy nadfioletem a promieniowaniem gamma.

Promieniowanie rentgenowskie  X badało wielu naukowców, ale ostatecznie jego nazwa pochodzi od niemieckiego naukowca Wilhelma Röntgena, który w 1895 roku po raz pierwszy publicznie ogłosił fakt istnienia promieni, proponując nazwę promieniowania X. W 1901 roku za swoje odkrycie w dziedzinie fizyki otrzymał nagrodę Nobla.

Kluczowe znaczenie badania w wielu dziedzinach

Promieniowaniami rentgenowskimi można prześwietlić praktycznie każdą część ciała. Dziś to jedna z podstawowych technik diagnostycznych w wielu specjalizacjach medycznych. W niektórych przypadkach prześwietlenie jest wykonywane jako badanie przesiewowe i rutynowe. Zdjęcia RTG stosuje się np. w badaniu płuc. Standardem jest o w wykrywaniu chorób płuc tj zapalenie płuc, gruźlica, czy nowotwory. Umożliwia to  uwidacznianie zmian w ich obrębie. RTG klatki piersiowej pozwala również ocenić położenie serca i jego wielkość. Najczęściej jednak prześwietlenie jest również pierwszym badaniem, na jakie się kieruje przy problemach z układem ruchu urazach lub stanach reumatoidalnych. Zaletą zdjęć rentgenowskich jest bardzo dobre uwidacznianie układu kostnego. Pozwalają one wykluczyć różnego rodzaju złamania, zwyrodnienia i przemieszczenia kości. RTG jamy brzusznej – zdjęcie poglądowe pozwala znaleźć patologiczne zmiany i podpowiedzieć kierunek dalszej diagnostyki w przypadku bóli brzucha niewiadomego pochodzenia. Zdjęcia rentgenowskie wykorzystywane są także w diagnostyce stomatologicznej, ortodontycznej, chirurgii szczękowo twarzowej i wielu innych.

Jak przebiega badanie RTG?

Badanie RTG jest bezbolesne i krótkie, z reguły nie wymaga specjalnego przygotowania (wyjątkiem  są prześwietlenia jamy brzusznej, kręgosłupa lędźwiowego, urograficzne)

Po wejściu do gabinetu RTG, Pacjent jest proszony o przyjęcie odpowiedniej pozycji i odsłonięcie fragmentu ciała, któremu ma być robione zdjęcie. Następnie personel wykonujący badanie wychodzi do innego pomieszczenia skąd obsługuje aparaturę.

Pacjent może być poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu, w przypadku badań klatki piersiowej.

Czy zdjęcia RTG są szkodliwe dla naszego zdrowia?

Promienie rentgenowskie nie są obojętne dla naszego zdrowia i wykonujemy je tylko w przypadku koniecznym – nie za często. Jednostką napromieniowania naszego organizmy jest siwert (Sv). Najczęściej dawka przyjęta po pojedynczym badaniu to tysięczne części siwerta, czyli ilość bardzo mała. Duże dawki powodują ryzyko uszkodzenia DNA i przyczyniają się do powstawania nowotworów. Dopuszczalne dawki są bardzo różne w zależności od organizacji więc zdania  a ten temat są mocno podzielone. Zatem musimy pamiętać, żeby nie naświetlać się bez niezbędnej konieczności. Przy wykonywaniu zdjęcia rentgenowskiego osoba wykonująca badanie powinna należy zasłonić miednicę  specjalnym ołowianym fartuchem ochronnym, w celu ochrony narządów rozrodczych. Bezwzględnym  przeciwwskazane jest wykonywanie RTG u kobiet w ciąży, z względu na bezpieczeństwo płodu i ochrony go przed promieniami  X.

Ważna informacja!

Informacja o wpływie działalności ze źródłami promieniowania jonizującego

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00

oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 – 10