Badania USG
USG Wrocław – wybierz badanie
Na czym polega badanie USG?
Badanie USG czyli badanie ultradźwiękami
W aparatach USG wykorzystujemy fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, znajdujące się powyżej progu słyszalności człowieka. Specjalny przetwornik wysyła falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości w kierunku badanej tkanki. Fala odbija się echem i jest rejestrowana i przetwarzana w przetworniku aparatu USG. Później odtwarzana w formie cyfrowego obrazu badanej tkanki.
Do badania należy odsłonić odpowiedni fragment ciała, który lekarz przez przyłożeniem głowicy smaruje żelem ułatwiającym przewodzenie fal ultradźwiękowych. Przesuwając głowicę, uzyskuje obraz całego badanego narządu. Należy pamiętać, iż tkanka kostna oraz powietrze w przewodzie pokarmowym i płucach nie przepuszczają ultradźwięków. Dlatego niemożliwa jest ocena kości czy narządów leżących wewnątrz czaszki. U niemowlęcia USG głowy robi się przez ciemiączko, a do badania mózgu i kośćca osób dorosłych stosuje się inne techniki, np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.
Do czego wykorzystujemy badanie USG?
USG za pomocą fal ultradźwiękowych przetworzonych w cyfrowy obraz pozwala zajrzeć w głąb ludzkiego ciała, badać zmiany w narządach i tkankach.
Czy badanie USG jest bezpieczne?
WHO zapewnia, iż badania USG są całkowicie bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i dla osoby je wykonującej. Najważniejsze jest to , że możemy wliczyć w to także kobiety w ciąży, pozwalając monitorować rozwój płodu.
Badanie USG (ultrasonografia) można wielokrotnie powtarzać, a to niezmiernie ważne, bo dzięki USG lekarz szybko i bezboleśnie poznaje wnętrze naszego organizmu.
Ultrasonografia (USG, badanie USG, badanie ultrasonograficzne) wykonywane od 1950r ale nadal jedna z nowocześniejszych technik diagnostycznych w medycynie. Na jej podstawie podejmuje się decyzje o leczeniu, profilaktyce lub też odstępuje się od dotychczasowej terapii.
USG to badanie obrazowe pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów ich patologie i wszelkie odstępstwa w funkcjonowaniu. W ten sposób możemy ocenić stan: nerek, wątroby, trzustki, jajników, jąder, piersi. Można wykryć w nich wszelkie nieprawidłowości np. zgrubienia czy guzy, oraz aktualny rozwój narządów lub płodu. Aparat USG służy także kontroli biopsji ( pobranie tkanek do badania histopatologicznego), dzięki czemu można postawić bardziej precyzyjniejszą diagnozę.
Jak się przygotować do USG?
Na kilka dni przed wyznaczonym terminem badania USG należy:
- nie jeść potraw ciężkostrawnych i takich które powodują nadmierne wytwarzanie gazów. Mogą one bowiem zamazywać obraz(powietrze nie odbija fal ultradźwiękowych).
- W dniu badania powinniśmy być na czczo. Jeżeli badanie USG jest po południu, zjedzmy lekkostrawne śniadanie.
- Bezpośrednio przed badaniem nie palimy, gdyż dym zniekształca obraz.
- Na godzinę lub półtorej przed wejściem do gabinetu dobrze jest wypić przynajmniej litr niegazowanej wody, by podczas badania pęcherz był wypełniony (musimy odczuwać parcie).
- Jeśli jest to konieczne, lekarz zaleci, byśmy poprzedniego dnia wieczorem zażyli środek przeczyszczający.
- Mężczyźni, którym zlecono przezodbytnicze badanie gruczołu krokowego, powinni przedtem wykonać lewatywę.
Badanie ultrasonograficzne innych tkanek miękkich (stawów, piersi, płuc, mięśni, oczodołu, śródpiersia, narządów szyi, układu nerwowego) najczęściej nie wymaga specjalnego przygotowania.
W Polsce badania USG wykonuje wielu lekarzy idealnie by było aby każdy gabinet dysponował nowoczesną aparaturą USG, a lekarz posiadali kwalifikacje pozwalające stawiać prawidłowe diagnozy. Niestety, w wielu przypadkach jakość badań pozostawia wiele do życzenia, a jakość i wiek aparatów nie pozwala na prawidłowe diagnozy.
Centrum Medyczne Medix zapewnia, iż posiada wszelkie niezbędnie narzędzia , certyfikaty, wiedzę i doświadczenie pozwalające Państwu w pełni zaufać w jakość oferowanych usług, od zawsze słynęło z diagnostyki obrazkowej, badań USG, RTG i TK, – Zatrudniamy najlepszych specjalistów.