Badanie USG jest metodą dosyć często stosowaną w diagnostyce chorób prostaty (gruczołu krokowego), w szczególności w diagnostyce łagodnego przerostu prostaty.

Badanie USG wykonywane przez powłoki brzuszne obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę gruczołu krokowego, oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza. Poprzez ocenę objętości pęcherza moczowego po mikcji można pośrednio wnioskować o przeroście prostaty.

Ocena gruczołu krokowego obejmuje ocenę miąższu gruczołu, jak i wykonanie pomiarów prostaty (obliczenie objętości prostaty). Wyliczona na tej podstawie objętość prostaty jest istotnym kryterium dalszego postępowania terapeutycznego.

 

Najczęstsze wskazania do USG prostaty obejmują:

  • nieprawidłowości w badaniu per rectum
  • nieprawidłowy wynik oznaczenia PSA (swoistego antygenu sterczowego)
  • kontrolę leczenia łagodnego przerostu prostaty
  • rodzinne występowanie raka prostaty
  • choroby zapalne prostaty
  • nieokreślone bóle podbrzusza

 

Przygotowanie do badania

Warunkiem koniecznym do zbadania prostaty przez powłoki brzuszne jest wypełnienie pęcherza moczowego. Około 1–2 godzin przed wyznaczoną porą badania należy wypić 1–1,5 litra niegazowanych płynów (najlepiej wody mineralnej) i nie oddawać moczu.

Badanie przebiega dwuetapowo: w pierwszym etapie dokonuje się oceny z pełnym pęcherzem, następnie pacjent wychodzi do łazienki celem oddania moczu. Po powrocie do gabinetu oceniana jest ilość moczu pozostała w pęcherzu.

Na badanie USG należy przynieść wyniki poprzednich badań USG tej okolicy oraz ewentualne inne wyniki, które mogą mieć znaczenie (poziom PSA, wypisy ze szpitala, konsultacje urologiczne).

MEDIX recepcja - rejestracja

REJESTRACJA

odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00 oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu:

(71) 34 127 10

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00

oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 – 10