Tomografia komputerowa
Informacja dla pacjentów na temat badań tomografii komputerowej (TK) w Centrum Medycznym Medix
Tomograf komputerowy BrightSpeed Elite działający w Centrum Medycznym Medix to nowoczesne urządzenie amerykańskiej firmy General Electric. Jest to aparat tzw. wielorzędowy, co oznacza, że ma wiele rzędów tzw. detektorów, które rejestrują promieniowanie rentgenowskie.
Ten typ tomografu jest bardzo szybki, umożliwia np. zbadanie całych płuc w ciągu kilkunastu sekund, czy też uwidocznienie tętnic po podaniu środka kontrastowego do żyły (tzw. angiografia tomografii komputerowej – angiografia TK) w czasie wstrzymania jednego oddechu. Równocześnie wiele rzędów detektorów oznacza, że obraz jest niezwykle dokładny, gdyż można uzyskać przekroje ciała grubości poniżej 1 milimetra.
Tomograf jest wyposażony w specjalny algorytm rekonstrukcyjny, umożliwiający redukcję dawki promieniowania rentgenowskiego, która jest dwukrotnie mniejsza niż w ogólnie dostępnych tomografach.
Oprócz tego Pracownia Tomografii Komputerowej w Medix dysponuje nowoczesną stacją diagnostyczną. Jest to specjalny komputer z oprogramowaniem, które umożliwia przetwarzanie i bardzo dokładną analizę uzyskanych w badaniu TK obrazów przez lekarzy radiologów.
W pracowni TK wykonuje się bardzo szeroki zakres badań, takich jak:
- badanie TK mózgu – wskazane przy uporczywych bólach i zawrotach głowy, podejrzeniu guza mózgu, niedokrwienia mózgu, uszkodzeń po urazie
- badanie TK zatok – najlepsza metoda do oceny zapalenia zatok obocznych nosa
- badanie TK uszu – najlepsza metoda do oceny zapalenia uszu, wskazana m. in. przy wycieku z ucha i zaburzeniach słuchu
- badanie TK twarzoczaszki i szyi – wskazane przy podejrzeniu nowotworów w tym obszarze, np. guzów krtani, ślinianek, gardła, węzłów chłonnych szyi
- badanie TK klatki piersiowej – najlepsza metoda przy podejrzeniu raka płuc, przewlekłych zmian zapalnych płuc, nowotworów węzłów chłonnych śródpiersia
- badanie TK jamy brzusznej – znakomita metoda do oceny wątroby, śledziony, trzustki, nerek, nadnerczy, węzłów chłonnych jamy brzusznej; konieczna w każdym przypadku niejasnego obrazu USG jamy brzusznej, zwłaszcza przy podejrzeniu nowotworu
- badanie TK miednicy – wskazania do oceny pęcherza moczowego, odbytnicy, macicy, jajników, węzłów chłonnych miednicy – w przypadku niejasnego obrazu USG
- badanie TK kręgosłupa – (szyjnego, piersiowego lub lędźwiowo-krzyżowego) bardzo przydatne przy uporczywych bólach kręgosłupa lub po urazie kręgosłupa
- badanie TK kości i stawów wszystkich okolic ciała (biodro, kolano, stopa, bark, łokieć, nadgarstek) – umożliwia bardzo dokładną ocenę kości po urazach oraz przy uporczywych bólach stawów. Jest konieczne w każdym przypadku niejasnego obrazu na zdjęciach RTG, zwłaszcza przy uszkodzeń pourazowych lub nowotworu
- urografia TK – najlepsza metoda (zdecydowanie dokładniejsza od urografii RTG) w diagnostyce kamieni moczowych; wskazana też przy każdym podejrzeniu nowotworu nerek lub innych części układu moczowego w badaniu USG
- angiografia TK – znakomicie obrazuje tętnice i żyły we wszystkich okolicach ciała (np. w mózgu, w klatce piersiowej, jamie brzusznej, miednicy) w sposób praktycznie nieinwazyjny ( wymaga tylko podania środka kontrastującego do żyły)
W Pracowni TK Medix pracują doświadczeni lekarze radiolodzy:
- prof. dr hab. med. Marek Sąsiadek – kierownik pracowni
- dr n. med. Barbara Hendrich
- dr Chłódek Przemysław
- dr Kutkiewicz Anna
- dr Rohatyńska Manikowska Marta
- dr Michalak Anna
- dr Pawłowska – Vidal Agnieszka
Dodatkowo prof. Sąsiadek udziela konsultacji, w czasie których analizuje i omawia z pacjentem badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego wykonywane również w innych pracowniach.
Należy podkreślić, że zespół techników i pielęgniarek w Pracowni TK MEDIX ma bardzo duże doświadczenie w wykonywaniu wszystkich badań tomografii komputerowej.
W Pracowni stosowane są najwyższej jakości niejonowe środki kontrastowe, co ogranicza do minimum ryzyko powikłań związanych z podaniem kontrastu.
WYTYCZNE DO PRZYGOTOWANIA PACJENTÓW DO BADAŃ TK Z KONTRASTEM
Pacjenci do wszystkich badań z kontrastem muszą być nawodnieni czyli mogą pić przed badaniami wodę.
LEKI
Pacjenci, którzy przyjmują leki na obniżenie glukozy we krwi muszą je odstawić na 48 godz. przed badaniem, kolejna dawka może być brana po 24 do 48 godz. po badaniu, ale to zależy od wyniku kreatyniny i czynnika eGfr.
Pacjenci, którzy przyjmują insulinę:
TK głowy, klatki piersiowej i wszystkie rodzaje angio TK – jeśli badania są wykonywane w późniejszych godzinach, mogą rano przyjąć zaleconą dawkę, ale muszą zjeść małe śniadanie.
Jeśli badanie jest rano, pacjent NIE BIERZE insuliny, jest na czczo i dopiero po badaniu będzie mógł przyjąć dawkę insuliny i spożyć posiłek.
TK jamy brzusznej, jamy brz. + miednica, miednica oraz Uro-Tk –
NA CZCZO, NAWODNIENI, BEZ INSULINY, insulinę pacjent bierze dopiero po badaniu i spożywa posiłek.
NIE ODSTAWIAĆ INSULINY 48 GODZ. PRZED BADANIEM!!!
Pozostałe leki pacjent przyjmuje normalnie.
W przypadku pacjentów chorujących na tarczycę szczególnie nieuregulowaną nadczynność tarczycy, powinni przed podaniem kontrastu mieć wykonane świeży poziom TSH, jeśli wynik będzie nieprawidłowy powinna być wydana opinia endokrynologa czy można podać kontrast.
Badanie poziomu kreatyniny i czynniki eGfr ważne jest do 14 dni. (najniższa dopuszczalna wartość czynnika eGfr to 35 mg/dl, wartości niższe zawsze skonsultować z lekarzem)
Pacjenci dializowani mogą mieć wykonane badania z kontrastem pod warunkiem umówionej dializy po badaniu jak najszybciej.
PRZYGOTOWANIE FIZYCZNE DO BADAŃ:
Tomografy głowy, uszu, okolice szyji – zdjąć biżuterię, spinki z włosów, łańcuszki z szyji.
Tk klatki piersiowej ( w tym angio) – ściągnąć łańcuszek z szyji, w okolicy klatki piersiowej nie może być żadnych ozdób błyszczących na odzieży (cekiny, koraliki, guziki, metaliczne nitki). Kobiety ściągaja staniki.
Tk jamy brzusznej, brzucha + miednica, miednica oraz Uro-tk – odzież bez elementów metalowych, kobiety ściągają staniki.
Kilka dni przed badaniem dieta lekkostrawna, Espumisan tabl. oraz do miednic oczyszczenie jelit z mas kałowych(najlepiej preparatami jak do kolonoskopii np. Fortrans lub inne preparaty przeczyszczające).
Do Uro-tk – pełny pęcherz!!!!
DROGI PODAWANIA KONTRASTU:
TK głowy, klatki piersiowej, wszystkie rodzaje angio-tk – dożylnie.
Tk. brzucha – dożylnie + woda z dodatkiem kontrastu do picia lub czysta woda (zależy od celu badania)
Tk brzucha + miednica, sama miednica – dożylnie, doustnie w wodzie, wlew doodbytniczy
z kontrastem, a w przypadku kobiet dodatkowo tampon nasączony kontrastem.
Uro- tk – dożylnie + czysta woda do picia.
KONIECZNIE ZABRAĆ POPRZEDNIO WYKONANE BADANIA OBRAZOWE BADANEJ OKOLICY( np. USG jamy brzusznej, tomografy, rezonanse, RTG).
Ankieta do wypełnienia ( plik do pobrania)
Ważna informacja!
Informacja o wpływie działalności ze źródłami promieniowania jonizującego