Informacja dla pacjentów na temat badań tomografii komputerowej (TK) w Centrum Medycznym Medix

Tomograf komputerowy BrightSpeed Elite działający w Centrum Medycznym Medix to nowoczesne urządzenie amerykańskiej firmy General Electric. Jest to aparat tzw. wielorzędowy, co oznacza, że ma wiele rzędów tzw. detektorów, które rejestrują promieniowanie rentgenowskie.

Ten typ tomografu jest bardzo szybki, umożliwia np. zbadanie całych płuc w ciągu kilkunastu sekund, czy też uwidocznienie tętnic po podaniu środka kontrastowego do żyły (tzw. angiografia tomografii komputerowej – angiografia TK) w czasie wstrzymania jednego oddechu. Równocześnie wiele rzędów detektorów oznacza, że obraz jest niezwykle dokładny, gdyż można uzyskać przekroje ciała grubości poniżej 1 milimetra.

Tomograf jest wyposażony w specjalny algorytm rekonstrukcyjny, umożliwiający redukcję dawki promieniowania rentgenowskiego, która jest dwukrotnie mniejsza niż w ogólnie dostępnych tomografach.

Oprócz tego Pracownia Tomografii Komputerowej w Medix dysponuje nowoczesną stacją diagnostyczną. Jest to specjalny komputer z oprogramowaniem, które umożliwia bardzo dokładną analizę uzyskanych w badaniu TK obrazów przez lekarzy radiologów.

Tomografia komputerowa

W Pracowni TK wykonywany jest bardzo szeroki zakres badań. Oprócz standardowych badań mózgu, zatok, twarzoczaszki (w tym uszu), szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, kręgosłupa, kończyn, kości i stawów, wykonywane są też badania specjalistyczne, takie jak:

  • angiografia TK (obrazuje tętnice we wszystkich obszarach ciała po podaniu środka kontrastowego do żyły)
  • urografia TK (znacznie dokładniejsza od konwencjonalnej urografii rentgenowskiej w diagnostyce kamicy moczowej i innych chorób układu moczowego)
  • wirtualna kolonoskopia (umożliwia ocenę jelit po podaniu powietrza poprzez odbytnicę, bez konieczności wprowadzania endoskopu głęboko do jelit jak w tradycyjnej kolonoskopii).

Ponadto w Pracowni TK Medix wykonuje się badania przy podejrzeniu nowotworów:

  • badanie TK płuc protokołem o niskiej dawce promieniowania rentgenowskiego u chorych ze zwiększonym ryzykiem raka płuca, np. palaczy
  • badanie TK jamy brzusznej u chorych z niejasnym obrazem jamy brzusznej w badaniu USG
  • badanie TK kości i stawów u chorych z niejasnym utkaniem kostnym na zdjęciach RTG
  • badanie TK głowy u chorych z uporczywymi bólami lub zawrotami głowy.

W Pracowni TK Medix pracują doświadczeni lekarze radiolodzy:

  • prof. dr hab. med. Marek Sąsiadek (który jest równocześnie kierownikiem Pracowni)
  • dr n. med. Barbara Hendrich – wieloletni pracownik Uniwersytetu Medycznego

 

Dodatkowo prof. Sąsiadek udziela konsultacji, w czasie których analizuje i omawia z pacjentem badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego wykonywane również w innych pracowniach.

Należy podkreślić, że zespół techników i pielęgniarek w Pracowni TK MEDIX ma bardzo duże doświadczenie w wykonywaniu wszystkich badań tomografii komputerowej.

W Pracowni stosowane są najwyższej jakości niejonowe środki kontrastowe, bezjonowe,  co ogranicza do minimum ryzyko powikłań związanych z podaniem kontrastu.

Przed wykonaniem badania proszę o zapoznanie się z poniższą ankietą, która zawiera informację na temat przyjmowania leków, które mają wpływ na podanie kontrastu.

 

Jeżeli na pytania dotyczące reakcji alergicznych, chorób tarczycy, nerek, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy lub wcześniejszych reakcji uczuleniowych po podaniu środka kontrastowego odpowiedź będzie twierdząca – TAK, prosimy o kontakt z lekarzem kierującym. 

Ostateczną decyzję dotyczącą podania kontrastu podejmuje lekarz radiolog w placówce gdzie wykonywane jest badanie.

 

UWAGA – WAŻNE:

Przy wszystkich badaniach  z podaniem kontrastu należy się specjalnie przygotować:

1. pacjent musi być nawodniony – do 2 godzin przed badaniem pije duże ilości niegazowanej wody

2. pacjent bezwzględnie nie może jeść 5 godzin i pić ok. 2 godzin przed badaniem.

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00 oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 do 10