Angiologia to jedna z najmłodszych dziedzin medycyny wewnętrznej. Zastanawia Was, kim jest oraz czym zajmuje się angiolog? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie!
Kim jest angiolog?
Angiolog to lekarz, który specjalizuje się w terapii chorób układu naczyniowego, czyli żył i tętnic, a także leczeniu zmian w układzie limfatycznym. Do jego kompetencji zalicza się diagnostykę schorzeń, ich leczenie, późniejszą rehabilitację oraz szeroko rozumiane działania prewencyjne.
Angiologia to bardzo wąska specjalizacja. W Polsce jest zaledwie 160 lekarzy, którzy zajmują się tymi schorzeniami. Mimo że ponad połowa populacji zmaga się z problemami naczyń krwionośnych, większość pacjentów jest kierowana bezpośrednio do chirurga naczyniowego, a nie do angiologa.
Angiolog współpracuje ściśle z lekarzami innych specjalizacji, m.in. flebologiem, immunologiem, diabetykiem, neurologiem, czy nawet ginekologiem. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko w ten sposób w wielu przypadkach możliwe jest poprawne zdiagnozowanie źródła problemu i jego skuteczne wyleczenie.
Kiedy zgłosić się do angiologa?
Sygnałów świadczących o zmianach w układzie naczyniowym jest wiele. Do najczęstszych z nich zalicza się m.in.:
- pojawienie się żylaków i pajączków na nogach,
- przewlekłe uczucie ciężkości i ból w kończynach dolnych,
- wieczorne obrzęki w okolicy kostek i stóp, które pojawiają się po intensywnej pracy i wysiłku,
- częste skurcze w łydkach,
- niepokojące przebarwienia skórne,
- uczucie mrowienie, drętwienia, czy brak czucia w nogach.
Jeśli zaobserwowaliście u siebie, któryś z powyższych symptomów, warto udać się na wizytę kontrolną do angiologa. Lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad i zleci wykonanie dodatkowych badań, na przykład morfologię krwi, oznaczenie poziomu cukru, czy angiografię, czyli kontrolę układu krążenia. Dopiero na podstawie otrzymanych wyników stawia się diagnozę i sugeruje najlepszą metodę leczenia.
Nie należy lekceważyć sygnałów, które wysyła organizm, ponieważ mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach, m.in. zapaleniu żylaków, miażdżycy, czy nawet zatorach płuc. Regularna kontrola układu naczyniowego i limfatycznego skutecznie ochroni Was przed niechcianymi chorobami.