CENTRUM EDUKACJI CUKRZYCOWEJ

Centrum Medyczne Medix jest realizatorem finansowanych przez Miasto Wrocław specjalistycznych konsultacji edukacyjnych dla osób chorych na cukrzycę, ich rodzin/opiekunów, podczas których odbywa się indywidualna edukacja zdrowotna z nauką samoopieki i samopielęgnacji oraz racjonalnego żywienia w cukrzycy.

Termin realizacji zadania: od 01.03.2023 do 30.11.2023r.

Centrum Medyczne „Medix” we współpracy z Wrocławskim Centrum Zdrowia oraz Miastem Wrocław jest realizatorem specjalistycznych konsultacji edukacyjnych dla osób chorych na cukrzycę.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, wynikającą z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Z badań wynika, że w Polsce cierpi na to schorzenie co 20 osoba (m.in. coraz częściej dzieci i młodzież i aż(!) co czwarty Polak po 60rż.) i niestety liczba osób stale rośnie. Mimo znacznej ilości chorujących, wiedza o tej chorobie jest niestety znikoma. Celem zadbania o stan zdrowia konieczne jest odpowiednie leczenie oraz zmiana stylu życia i diety. By wesprzeć  mieszkańców Wrocławia w walce o zdrowie realizujemy w naszej placówce Centrum Edukacji Cukrzycowej.

W ramach zadania odbywają się indywidualne konsultacje edukacyjne z lekarzem diabetologiem, psychologiem, dietetykiem oraz edukatorami diabetologicznymi.

 

Konsultacje dla pacjenta są bezpłatne!

 

Co uzyskujemy dzięki wizycie u…

 

lekarza diabetologa:

Diabetolog specjalizuje się w chorobach związanych z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Jeżeli pacjent choruje na cukrzycę  i ma problem z wyrównaniem metabolicznym cukrzycy, chwiejnością glikemii, niedocukrzeniami – zapraszamy. Na konsultacji pacjent otrzyma wsparcie z zakresu diabetologii oraz możliwość skorzystania z cyklu kilku wizyt, na których lekarz omówi wiele tematów dotyczących cukrzycy insulinozależnej oraz insulinoniezależnej.

 

dietetyka:

Pierwsze spotkanie z dietetykiem przeznaczone będzie na dokładne zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia i stopniem wyrównania cukrzycy u pacjenta, szczególnie pod kątem prowadzonej samokontroli, a także wyników biochemicznych. Przeprowadzony podczas pierwszej wizyty wywiad żywieniowy pozwoli zapoznać się dietetykowi ze zwyczajowym sposobem odżywiania i przeanalizować, w jaki sposób stosowana dieta wpływa na poziomy glikemii i wyrównanie cukrzycy. Wstępna konsultacja posłuży także ocenie stanu odżywienia przy pomocy pomiarów takich jak: wzrost i masa ciała, a także ocenie rozkładu tkanki tłuszczowej w ciele.

Ustalimy wspólnie cele żywieniowe związane z leczeniem cukrzycy i realizacją prawidłowego sposobu żywienia.

W trakcie kolejnych wizyt realizowana będzie edukacja w zakresie rozpoznawania źródeł węglowodanów, oceny ilości węglowodanów i białek oraz tłuszczów w posiłkach, a także prawidłowego komponowania posiłków i kryteriów wyboru produktów spożywczych pod kątem cukrzycy bądź innych schorzeń towarzyszących.

Podczas każdej wizyty wspólnie z pacjentem będziemy mogli ocenić także skuteczność interwencji żywieniowej i uzyskane postępy, a w razie potrzeby modyfikować sposób żywienia.

Wizyty edukacyjne to także przestrzeń na przekazanie praktycznych wskazówek „kuchennych” i przepisów kulinarnych, które ułatwią wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych.

 

 

psychologa:

Konsultacja psychologiczna polega głównie na rozmowie w przyjaznej atmosferze. Służy  wspólnemu poszukiwaniu rozwiązań problemów pacjenta. Psycholog może pomóc  osobie chorej na cukrzycę przejść przez pełen stresów okres następujący po diagnozie choroby bądź pojawieniu się powikłań. Pomoże odkryć mocne strony chorego, na których będzie mógł budować pozytywną samoocenę. Wesprze  w procesie akceptowania choroby i radzenia sobie z samokontrolą. Pomoże zbudować motywację do dbania o siebie. Może też pomóc  w znalezieniu dróg wyjścia z różnorodnych problemów życiowych i emocjonalnych, które odsuwają na dalszy plan kontrolowanie choroby. Psycholog może także zwrócić uwagę na pojawiające się u chorego symptomy zaburzeń psychicznych i zachęcić go do kontaktu z psychiatrą i podjęcia leczenia.

 

 

edukatora diabetologicznego:

Codzienne funkcjonowanie z cukrzycą wymaga zaangażowania i wiedzy. I tak jak podstawą leczenia jest prawidłowo zbilansowany sposób odżywiania, aktywność fizyczna, tabletki lub insulina – równie ważnym elementem leczenia jest po prostu wiedza i umiejętności. Tylko znając przepisy ruchu drogowego można bezpiecznie poruszać się samochodem – tylko znając zasady leczenia i postępowania w różnych, sytuacjach można łatwiej poradzić sobie z cukrzycą, ciesząc się dobrym samopoczuciem.

Czy faktycznie tylko „zaawansowana” cukrzyca wymaga podawania insuliny? Czy prawdą jest, że łykając tabletki choruje się na „łagodniejszy” typ cukrzycy? Czy kiedy choruje się na cukrzycę wystarczy, że nie jada się słodyczy, cukru i smażonych potraw?

Tego typu pytania pojawiają się w głowie wielu osób, którzy usłyszeli diagnozę „cukrzyca”.

Zapraszamy na konsultacje z edukatorem diabetologicznym, bo im więcej wie się o postępowaniu w cukrzycy tym łatwiej, bezpiecznej i zdrowiej funkcjonuje się z nią na co dzień.

 

 

 

Na konsultację obowiązuje rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu 887-795-660 od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-15:00.

 

ZAPRASZAMY

 

 

Harmonogram konsultacji

 

Konsultacja edukacyjna: lekarz diabetolog

dr Małgorzata Janków

czwartek godz. 16:00-19:00

Konsultacja edukacyjna: psycholog

mgr Agnieszka Degler-Błażewicz

piątek  godz. 11:00-14:00

Konsultacja edukacyjna: dietetyk

mgr Marzena Grząbkowiak

środa/czwartek godz. 15:00-19:00

Konsultacja edukacyjna: pielęgniarka diabetologiczna

Renata Urban, Urszula Ciechanowicz, Oliwia Bazylewicz

poniedziałek/wtorek/środa  godz. 16:00-19:00

Zadanie finansowane przez Miasto Wrocław

www.wroclaw.pl