Spirometria
Spirometria – rodzaj badania medycznego, podczas którego mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Spirometria ma na celu określenie rezerw wentylacyjnych układu oddechowego. Badanie wykonuje się za pomocą urządzenia zwanego spirometrem. Spirometria jest niezbędna do rozpoznania i kontroli efektów leczenia częstych chorób układu oddechowego: astmy i POChP.
Aż połowa z dwóch milionów Polaków chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora. Dlatego warto sprawdzić stan zdrowia.
Badanie polega na pomiarze maksymalnej ilości powietrza, które pacjent może nabrać i wypuścić z płuc oraz na pomiarze szybkości przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym.
Przygotowanie do badania
-
Na badanie należy zgłosić się w dobrym stanie ogólnym, jeśli lekarz nie zalecił inaczej.
-
Należy powstrzymać się od palenia tytoniu na 24 godziny przed badaniem (minimum 2 godziny, jeśli stanowi to dużą trudność).
-
Na 30 minut przed badaniem powinno się powstrzymać od wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego.
-
Nie zaleca się spożywania obfitych posiłków, picia mocnej herbaty, kawy ani coca-coli w ciągu 2 godzin przed badaniem.
-
Na badanie najlepiej założyć luźne ubranie niekrępujące ruchów klatki piersiowej, a przed samym badaniem zdjąć krawat czy marynarkę.
-
Należy indywidualnie ustalić z lekarzem kierującym na badanie, jakie z przyjmowanych leków można stosować w dniu badania, a jakie należy odstawić.
Odpowiednie przygotowanie do badania pozwoli otrzymać w pełni wartościowy wynik badania.
Badanie
Przed przystąpieniem do badania spirometrycznego, pacjent wykonuje kilka głębokich wdechów. Ostatni głęboki wdech kończy się przyłożeniem ust do ustnika, połączonego specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Badanie polega na jak najszybszym wdmuchiwaniu do aparatu całego zapasu powietrza zawartego w płucach. Kolejne ruchy oddechowe są wykonywane zgodnie z zaleceniami osoby wykonującej badanie.