USG serca
USG serca (echo serca, echokardiografia, ultrasonokardiografia) przez ścianę klatki piersiowej jest badaniem oceniającym budowę i struktury serca, jego pracę oraz strukturę dużych naczyń krwionośnych za pomocą odpowiedniej głowicy ultrasonograficznej. Podczas USG oceniana jest budowa i czynność zastawek serca, dokonuje się pomiaru objętości jam serca (przedsionków i komór), grubości ich ścian oraz oceny ich kurczliwości. Za pomocą badania można także wykryć ewentualną obecność płynu w worku osierdziowym. Echo serca pozwala także na ocenę przepływu krwi w obrębie serca i dużych naczyń krwionośnych (badanie dopplerowskie).
USG serca jest badaniem nieinwazyjnym i nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. USG może być powtarzane wielokrotnie, w krótkich odstępach czasu. USG można wykonać każdej osobie, bez specjalnego przygotowania.
U niektórych chorych konieczne jest regularne powtarzanie badania, co pozwala na ocenę gojenia się mięśnia serca (np. po zawale) lub na ocenę progresji innych chorób (np. wad zastawek) i ewentualnej kwalifikacji do leczenia operacyjnego.
Echo serca powinno być wykonane u każdego pacjenta z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową.
Typowe wskazania do USG serca obejmują:
- chorobę niedokrwienną serca (choroba wieńcowa, przebyty zawał mięśnia sercowego)
- wady serca (wrodzone i nabyte) dotyczące zarówno jam serca, jak i zastawek oraz naczyń krwionośnych
- stan po wszczepieniu zastawek
- niewydolność mięśnia sercowego
- przewlekłe nadciśnienie tętnicze
- zapalenie mięśnia sercowego
- kardiomiopatie (choroby mięśnia sercowego)
- szmery serca
- choroby wsierdzia i osierdzia
- chorobę zakrzepowo-zatorową
- zaburzenia rytmu serca
- choroby naczyń (tętniak aorty, stan po wszczepieniu protezy aorty)
- nadciśnienie płucne
- diagnostykę omdleń
Na badanie wykonywane w naszej przychodni we Wrocławiu należy przynieść poprzednie wyniki badań (EKG, USG serca), zwłaszcza dokumentacji zdjęciowej oraz wypisów ze szpitala i konsultacji kardiologicznych.