EKG jest jednym z tych popularnych badań, które przeprowadza się, żeby zdiagnozować choroby mięśnia sercowego. Jest bezbolesne i bezinwazyjne, a przy tym pozwala zajrzeć lekarzowi do serca. Czasami potrzebę badania definiuje wiek oraz pewne niepokojące objawy. Istnieją jednak przypadki, w których bez względu na wiek, powinno się wykonywać badanie EKG. Kiedy należy zlecić wykonanie elektrokardiografii?

Jak przebiega elektrokardiografia?

Badanie EKG pozwala na monitorować poszczególne części serca. Wykonuje się je w szpitalu, przychodni lub w dobrze wyposażonym centrum medycznym, a czas jego wykonania wynosi około dziesięciu minut. Podczas badania trzeba leżeć spokojnie, nie mówić i nie ruszać się. Elektrokardiografia wykorzystuje fakt, że podczas skurczu i rozkurczu przez serce przebiegają impulsy elektryczne. Można je zmierzyć przy pomocy specjalnych elektrod, umieszczonych na skórze. Elektrody zostają przymocowane w dwunastu konkretnych miejscach – na klatce piersiowej, przy nadgarstkach oraz przy kostkach stóp. Do nich wpinane są końcówki rejestrujące, połączone kablem z urządzeniem do EKG. Pomiędzy elektrodami występuje różnica napięcia, a impulsy są rejestrowane i zapisywane w postaci wydruku na papierze milimetrowym. Otrzymany wynik pozwala sprawdzić, jaka jest częstotliwość rytmu serca, ile trwają poszczególne cykle oraz ewentualnie jakie zaburzenia się pojawiają. Po zakończeniu pomiaru i zapisu wszystkie elektrody zostają usunięte i można iść do domu.

Kto powinien się badać?

Elektrokardiografia to badanie za pomocą aparatu EKG, które wykonuje się w określonych przypadkach. Są to przede wszystkim chorujący na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz osoby, u których istnieje podejrzenie miażdżycy, zaburzeń rytmu serca oraz choroby niedokrwiennej serca. Bezwzględnie powinny je wykonać osoby, u których pojawiły się bóle w klatce piersiowej i duszności, zawroty głowy, omdlenia i zasłabnięcia, utrata przytomności, nadciśnienie tętnicze i kołatanie serca. Diagnostyka zaburzeń rytmu serca może być podstawą do wykonania 24-godzinnej rejestracji zapisu EKG, czyli tak zwanego holtera EKG. Elektokardiograf pomaga także ocenić lekarzowi działanie i skutki stosowania leku, przyjmowanego podczas arytmii. To także badanie dla osób po przebytych zawałach, z rozrusznikiem serca, cierpiących na nerwobóle, z zaburzonym poziomem elektrolitów oraz z chorobami tarczycy. Obligatoryjnie kontrolne badania EKG wykonują przedstawiciele niektórych – dotyczy to kierowców, pilotów i sportowców. Po 45 roku życia badanie powinny wykonywać wszyscy podczas badań okresowych u lekarza medycyny pracy. W przypadku podejrzenia zawału serca badanie wykonywane jest już w karetce.

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00

oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 – 10