Angiologia to jedna z najmłodszych dziedzin medycyny wewnętrznej. Zastanawia Was, kim jest oraz czym zajmuje się angiolog? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie!

Kim jest angiolog?

Angiolog to lekarz, który specjalizuje się w terapii chorób układu naczyniowego, czyli żył i tętnic, a także leczeniu zmian w układzie limfatycznym. Do jego kompetencji zalicza się diagnostykę schorzeń, ich leczenie, późniejszą rehabilitację oraz szeroko rozumiane działania prewencyjne.

Angiologia to bardzo wąska specjalizacja. W Polsce jest zaledwie 160 lekarzy, którzy zajmują się tymi schorzeniami. Mimo że ponad połowa populacji zmaga się z problemami naczyń krwionośnych, większość pacjentów jest kierowana bezpośrednio do chirurga naczyniowego, a nie do angiologa.

Angiolog współpracuje ściśle z lekarzami innych specjalizacji, m.in. flebologiem, immunologiem, diabetykiem, neurologiem, czy nawet ginekologiem. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko w ten sposób w wielu przypadkach możliwe jest poprawne zdiagnozowanie źródła problemu i jego skuteczne wyleczenie.

 Kiedy zgłosić się do angiologa?

Sygnałów świadczących o zmianach w układzie naczyniowym jest wiele. Do najczęstszych z nich zalicza się m.in.:

  • pojawienie się żylaków i pajączków na nogach,
  • przewlekłe uczucie ciężkości i ból w kończynach dolnych,
  • wieczorne obrzęki w okolicy kostek i stóp, które pojawiają się po intensywnej pracy i wysiłku,
  • częste skurcze w łydkach,
  • niepokojące przebarwienia skórne,
  • uczucie mrowienie, drętwienia, czy brak czucia w nogach.

Jeśli zaobserwowaliście u siebie, któryś z powyższych symptomów, warto udać się na wizytę kontrolną do angiologa. Lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad i zleci wykonanie dodatkowych badań, na przykład morfologię krwi, oznaczenie poziomu cukru, czy angiografię, czyli kontrolę układu krążenia. Dopiero na podstawie otrzymanych wyników stawia się diagnozę i sugeruje najlepszą metodę leczenia.

Nie należy lekceważyć sygnałów, które wysyła organizm, ponieważ mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach, m.in. zapaleniu żylaków, miażdżycy, czy nawet zatorach płuc. Regularna kontrola układu naczyniowego i limfatycznego skutecznie ochroni Was przed niechcianymi chorobami.

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00

oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 – 10