Pakiet badań hormonalnych
Badania zawarte w tym pakiecie skierowane są do kobiet odczuwających dolegliwości, których źródłem mogą być zmiany endokrynologiczne. Pozwalają one na określenie równowagi hormonalnej, zdiagnozowanie zaburzeń endokrynologicznych, a także procesów związanych z płodnością i przekwitaniem.
W ramach pakietu badań hormonalnych można wykonać następujące badania:
- TSH — hormon wydzielany przez przedni płat przysadki, odpowiedzialny za funkcjonowanie tarczycy. Hormony tarczycy odgrywają istotną rolę w cyklu miesiączkowym i wpływają również na płodność kobiet.Oznaczenie hormonu TSH zaleca się w także w sytuacji, gdy kobieta ma:
- rzadkie lub zbyt częste menstruacje
- miesiączki są bardzo obfite lub bardzo skąpe
- oraz wówczas, gdy stara się o dziecko lub gdy wystąpiło u niej poronienie.
- Prolaktyna (PRL) — nieprawidłowy poziom tego hormonu może mieć związek z gruczolakiem przysadki. Wzrost poziomu PRL może nastąpić także pod wpływem licznych bodźców stresowych, wysiłku fizycznego, hipoglikemii.Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być:
- przyczyną problemów z zajściem w ciążę (z powodu np. braku jajeczkowania lub niewydolności ciałka żółtego)
- czynnikiem zwiększającym ryzyko poronień.
Oznaczenie stężenia PRL stanowi jedno z podstawowych badań w diagnozowaniu przyczyn braku miesiączki o podłożu hormonalnym.
Ponieważ stężenie PRL zmienia się w ciągu doby (najwyższe poziomy osiąga rano 4.00–7.00), oraz wzrasta pod wpływem spożycia posiłku zawierającego białko, dlatego zaleca się dwukrotne oznaczenie poziomu PRL – w godzinach rannych i południowych.
- FSH — hormon folikulotropowy, bierze udział w dojrzewaniu pęcherzyków Graafa i tym samym wpływa na procesy związane z płodnością. FSH oznacza się również w celu określenia początku menopauzy (w 3. dniu cyklu).
- LH — hormon luteinizujący (lutropina) wydzielany jest przez przysadkę, uczestniczy w regulacji cyklu miesiączkowego. Oznaczanie poziomu zarówno LH, jak i FSH służy do różnicowania przyczyn zaburzeń miesiączkowania i jest pomocne w określeniu terminu owulacji.
- Estradiol — wskazaniem do oznaczenia są:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego
- substytucja hormonalna u kobiet w okresie pomenopauzalnym (określenie dawek i rodzaju przyjmowanych hormonów przed wdrożeniem i w trakcie przyjmowania)
- kontrola indukowanej lekami owulacji
- zaburzenia okresu pokwitania
- diagnostyka guzów wytwarzających estrogeny.
Badanie stężenia estradiolu w okresie okołoowulacyjnym jest jednym z pośrednich testów potwierdzających wystąpienia jajeczkowania w danym cyklu. Niskie poziomy estradiolu mają niekorzystny wpływ na układ kostny (mogą być przyczyną osteoporozy).
- Progesteron — dostarcza istotnych informacji o przebiegu procesu owulacji. Progesteron odpowiada za właściwe przygotowanie śluzówki na przyjęcie zarodka, utrzymuje ciążę, a spadek jego stężenia przy odpowiednio przygotowanym endometrium wywołuje miesiączkę.
Badania w kobiecej niepłodności związanej z zaburzeniami owulacji to:
- w 10 dniu cyklu: estradiol, LH i FSH
- w 21 dniu cyklu: PRL, testosteron i progesteron