RTG jest podstawową metodą obrazową wykorzystywaną do diagnozowania patologii w obrębie kości i stawów kończyny dolnej. Zdjęcia RTG wykonuje się przede wszystkim do oceny wszelkiego rodzaju zmian pourazowych, przy podejrzeniach złamań i zwichnięć, a także w diagnozowaniu procesów zapalnych i zwyrodnieniowych oraz wad rozwojowych. Zdjęcia RTG umożliwiają różnicowanie między procesami nowotworowymi wywodzącymi się z tkanek miękkich od nowotworów kości i chrząstek.

 

Wskazania do wykonania zdjęcia RTG są nieco odmienne w zależności od lokalizacji:

  • staw biodrowy (złamania przezstawowe, zwichnięcia, dysplazja stawów, zmiany w przebiegu hemochromatozy, zmiany zapalne i zwyrodnieniowe)
  • kość udowa, piszczelowa, strzałkowa (złamania, guzy, zmiany zapalne, jałowa martwica kości)
  • staw kolanowy (złamania, zwichnięcia, skręcenia, złamania rzepki, jałowa martwica kości, zmiany zapalne i zwyrodnieniowe, wolne ciała w jamie stawu)
  • staw skokowy (skręcenia, zwichnięcia, złamania, złamania przezstawowe, pourazowe oddzielenie nasady, zapalenie przyczepu ścięgna Achillesa, zmiany w przebiegu hemofilii)
  • stawy stopy (dna moczanowa, metatarsalgia)
  • kości śródstopia i stopy (złamania, zmiażdżenia, jałowa martwica kości, ostroga piętowa, paluch koślawy, palce młoteczkowane)

Na badanie RTG wykonywane w naszej przychodni we Wrocławiu prosimy przynieść poprzednio wykonywane zdjęcia rentgenowskie.

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00 oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 do 10