Tomografia komputerowa to jedna z podstawowych metod diagnostycznych wykorzystywana we współczesnej medycynie. Dzięki niej można zdiagnozować wiele chorób układu nerwowego, krążeniowego, pokarmowego, kostnego itp. Na czym konkretnie polega to badanie? Jak się do niego przygotować? Zapraszamy do lektury.

Czym jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa (w skrócie TK lub CT) wykorzystuje działanie promieni rentgenowskich, pokazując precyzyjny obraz badanych narządów w różnych płaszczyznach i warstwach, w technice 2D bądź też 3D. Badanie jest dla pacjenta bezbolesne, nieinwazyjne i dość krótkie, a dla lekarza daje mnóstwo cennych informacji i ułatwia diagnostykę i leczenie.

Urządzenie, na którym wykonuje się badanie, jest nazywane tomografem komputerowym. Składa się on z trzech głównych elementów: stołu, na którym leży pacjent, skanera i konsoli operatora. Badanie polega na tym, że pacjent kładzie się na stole, który „wjeżdża” do tunelu, właściwej części urządzenia. Następnie skaner porusza się wokół ciała pacjenta, prześwietlając poszczególne narządy i przesyłając obraz do komputera. Specjalistyczne oprogramowanie zbiera te obrazy, sumuje je i przedstawia szczegółową analizę narządu – w różnych płaszczyznach i warstwach.

W trakcie badania pacjent powinien nieruchomo leżeć na stole. Jeżeli się poruszy, w obrazie mogą powstać tzw. artefakty utrudniające prawidłową diagnostykę.

Jak się przygotować do badania?

Tomografia komputerowa nie wymaga od pacjenta uciążliwych przygotowań. Należy pamiętać o tym, żeby pięć godzin przed badaniem nie jeść. Natomiast trzeba pić dużo niegazowanej wody. Będzie to szczególnie istotne, gdy zaistnieje konieczność podania kontrastu.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Nie istnieją bezwzględne przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej. Jeśli trzeba wykonać to badanie, lekarz zleca jego wykonanie. Jednak uważa się, że należy z niego zrezygnować lub zachować szczególną ostrożność w poniższych przypadkach:

  • ciąża,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • nadczynność tarczycy,
  • nadwrażliwość na środek kontrastowy.

Tomografia komputerowa a promieniowanie

Informacja o tym, że tomografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, może wzbudzać niepokój. Czy jest się czego bać? Zdecydowanie nie. Nasz tomograf wyposażony jest w specjalny algorytm umożliwiający znaczącą redukcję promieniowania w porównaniu do innych ogólnie dostępnych tomografów. Co oznacza, że ewentualny negatywny wpływ promieniowania na zdrowie jest znikomy. Warto dodać, że na ten typ promieniowania jesteśmy stale narażeni podczas swojego życia, np. w trakcie lotów samolotem, wędrówek po wysokich górach lub podczas korzystania z przedmiotów codziennego użytku.

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00

oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 – 10