Choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej. Objawiają się często zmianami chorobowymi w stawach i kościach, dającymi objawy bólowe a w skrajnych przypadkach ograniczenie ruchomości stawów aż do ich całkowitego unieruchomienia.

Kompleksowy zestaw badań w tym pakiecie pozwoli na ustalenie przyczyny bólów stawów i kości, które mogą być objawami chorób reumatycznych, zaburzeń gospodarki mineralnej czy zakażeń drobnoustrojami.

W ramach pakietu badań reumatologicznych można wykonać następujące badania:

  • Morfologia — całościowa analiza wszystkich rodzajów komórek krwi (krwinki białe, czerwone, płytki krwi) pozwalająca na ocenę ogólnego stanu zdrowia i stanowiąca podstawę rozpoznania wielu chorób.
  • OB — badanie oceniające ogólny stan zdrowia i umożliwiające wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami.
  • Kwas moczowy — badanie związane z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami nerek oraz dolegliwościami stawowymi.
  • Proteinogram — szczegółowe badanie najważniejszych grup białek w organizmie, podwyższony poziom gamma globulin może występować w niektórych chorobach reumatycznych.
  • CRP ilościowo — bardzo czuły wskaźnik toczącego się stanu zapalnego, podwyższony poziom CRP występuje w przebiegu wielu infekcji oraz chorób reumatycznych.
  • ASO — badanie, które wykonuje się w przypadku dolegliwości kostno-stawowych, aby wykluczyć gorączkę reumatyczną związaną z wcześniejszymi infekcjami bakteryjnymi. Nierozpoznana i nieleczona gorączka reumatyczna może w następstwie powodować zmiany w zastawkach serca.
  • RF — czynnik reumatoidalny, podstawowe badanie w rozpoznawaniu chorób reumatycznych w tym  reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
  • Borelioza IgG, borelioza IgM — badanie w kierunku choroby przenoszonej przez kleszcze (boreliozy), której objawami mogą być bóle stawów i  kości.

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00

oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 – 10