Tajniki Terapii Skroniowo-Żuchwowej
(nie zawieszaj się)

Czy zdawali sobie Państwo sprawę, że żuchwa to najwyżej położona kość zawieszona?

Zawieszona, to znaczy taka która nie znajduje fundamentu podparcia w pozostałych elementach aparatu kostnego. Co za tym idzie?
Otóż każde jej nieprawidłowe ustawienie, przodo/tyło żuchwie, zgryz przewieszony, bruksizm, i inne pokrewne dolegliwości układu zgryzu, mogą znacząco wpływać na równowagę ustrojową naszego ciała i jego zdolności obronne. Wynika to w prostej linii z bliskiego położenia aparatu zawieszenia żuchwy oraz błędnika, jak i wpływu zaburzeń ustawienia żuchwy, poprzez mechanizmy powięziowe, na działanie organów sąsiadujących ( zwłaszcza Tarczycy i Przysadki ).
Wyobraźmy sobie huśtawkę zawieszoną tak, że siedzisko wisi pod kątem 30st bo go nie wypoziomowano poprawnie, otóż następstw zabawy na takiej nie trzeba długo oczekiwać, przebywanie w utrwalonej asymetrii bowiem spowoduje szybkie mechanizmy niesterowanej kompensacji ( obronności poczucia równowagi) i dziecko błyskawicznie dostosuje do zabawy układ ciała, nie mając świadomości szkodliwości takiej zabawy, co może spowodować utrwalone następstwa i wady posturalne. I teraz dokładnie taką huśtawką jest nasza przemęczona żuchwa, procesy żucia, mowy, samego wiszenia czy z konieczności prób podporu(np. w pracy biurowej), wpływają na nas na co dzień nieznacznie, jeśli funkcjonują w warunkach prawidłowości. Jeśli jednak ulegają zaburzeniu i dochodzi do asymetrii, wynikłych z niej zatarć stawów skroniowo-żuchwowych, stresu tkankowego w walce o równowagę, niedokrwienia i osłabienia struktur dziąseł i innych pokrewnych, ze względu na bliskość do Centralnego Układu Nerwowego, i łatwość rozsiania procesu, dolegliwości te stają się bardzo uciążliwe i wymagają szybkiej i stałej opieki. Prawidłowa praca aparatu zgryzu jest gwarancją zmniejszenia dolegliwości bólowych głowy, poprawy jakości snu, wsparcia procesów regeneracji ogólnoustrojowej. Odnosząc się do podtytułu, myślę że „ nie zawieszaj się „ jest tu dokładnym odzwierciedleniem problemu, zwłaszcza dla informatyków i programistów, ale kto teraz nie wie czym jest „trojan” na twardym dysku, i żadne inne porównanie obrazowe nie pasuje tu lepiej, dbajmy o swój system operacyjny.
W ośrodku Medix oprócz niezbędnej diagnostyki Fizjoterapeutycznej, znajdą też Państwo pomoc z zakresu Terapii Szczękowych i Powięziowych, oraz zabiegi fizykalne takie jak Laser(w tym specjalistyczny szczękowy oraz dermatologiczny) oraz Ultradźwięki( Fonoforeza), ukierunkowane głównie na bardzo skuteczną terapię punktów spustowych, i opisane specjalistyczne terapie szczękowe.
Mgr Maciej Jaczewski

Rejestracja

 

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00

oraz w soboty od 8.00 do 13.00 pod numerem telefonu

71 / 34 127 07 – 10